O nás

Keď poviem, že náš klub je pravdepodobne jeden z najstarších na Slovensku, svojho druhu, pravdepodobne sa nemýlim. Možno sa budete čudovať rovnako, ako sa vlastne čudujeme aj my, že stále ešte existuje. Treba povedať, že posledné roky je to čiastočne i vďaka podpore Indického veľvyslanectva.

INDIA KLUB

Zakladateľ:
Veľvyslanec Ladislav Volko

Našim prezidentom je nositeľ myšlienky, zakladateľ PhDr. Ladislav Volko PhD., sociológ, novinár a básnik, diplomat a vysokoškolský pedagóg, ale i organizátor kultúrnych a spoločenských aktivít, bývalý sekretár i prezident medzinárodnej organizácie novinárov PEN klubu, filmár, intelektuál.

V Indii, kde celých 5 rokov slúžil vlasti vo funkcii veľvyslanca, o ňom hovorili, že pre Indov zakreslil Slovensko na mapu sveta. Tiež o ňom hovorili, že zaiste má „indian roots“, teda indické korene a ayurvédska lekárka tvrdila, že má brahminskú, čiže duchovnú podstatu, teda patrí k tej najvyššej kaste, kam patria kňazi, básnici a guruovia. Už od samého začiatku bol viditeľný svojou agilnosťou a dobrou vôľou. Lebo tak sme sa na začiatku spolu rozhodli: kým sa v Indii zorientujeme, nebudeme nič a nikoho odmietať, vyskúšame a skúsime spoznať všetko čo sa dá. A tak, okrem oficiálnych povinností, chodil poctivo na takmer všetky akcie a aktivity, na ktoré bol pozvaný. Napríklad, okolo štvrtej sa vrátil z úradu, okolo pol piatej už ho čakal šofér aby ho odviezol na vernisáž či promóciu knihy, otvorenie pamätníka či novej reštaurácie. Na siedmu už mal byť na troch ďalších miestach, z toho bola aspoň jedna svadba, či recepcia pri príležitosti štátneho sviatku niektorej krajiny. Medzi ôsmou a deviatou začínali večere, ktoré sa zvyčajne podávali medzi desiatou až jedenástou a sem tam, prišlo i pozvanie, ktoré sa neodmieta, od miestnej smotánky, na party, ktorá začínala pred polnocou. Aktívny, šarmantný a usmiaty sa čoskoro stal celebritou nielen v diplomatickej komunite, ale keďže aj v Indii sú reportérky zo spoločenskej rubriky mladé a atraktívne dámy, ktorým lichotí spoločnosť vysokopostavenej osoby veľvyslanca, čoskoro sa stal ozajstnou celebritou zo strany číslo 5, najväčších miestnych novín. Ak sa náhodou dôležitej akcie nezúčastnil, „page number five“ to hneď zaznamenala a komentovala.

Kam čert nemôže, pošle ženu. Alebo, čo nevybaví manžel oficiálne, často sa to podarí neoficiálne jeho manželke. Preto mať vedľa seba partnerku, ktorá manželovi dokáže pomáhať je tak dôležité, najmä v politike a v diplomacii. A nejedná sa iba o imidž. Ako bývalá letuška, ktorá takmer 20 rokov pracovala s ľuďmi a pre ľudí, ale tiež lektorka spoločenského a diplomatického protokolu, ktorá nemá problém dohovoriť sa v niekoľkých jazykoch, som sa takmer ihneď stala členkou niekoľkých medzinárodných prestížnych dámskych klubov. Keď si ma vybrali a zvolili hneď po pár mesiacoch za prezidentku charitatívneho a druhý rok veľkého spoločenského klubu, veľa našich pozvaní do vysokej spoločnosti sme dostávali od mojich klubových priateliek. Okrem klubových a charitatívnych aktivít som sa snažila prezentovať Slovensko ako sa dalo. Organizovala som pre dámy z celého sveta obedy, charitatívne párty, posedenia pri káve, alebo i vzdelávacie akcie. Ale najpopulárnejšie boli naše guláš party, kde sme často tancovali pri našej ľudovej hudbe. Guláš a čardáš máme rovnako v krvi ako Maďari, preto úplne prirodzene maďarský veľvyslanec, okrem mnohých Indov, bol najväčším milovníkom môjho gulášu. Keď k nám prišiel na guláš party dokonca i prieberčivý francúzsky veľvyslanec, na spoločenskom rebríčku sme opäť povýšili.

Pre malé, „nedôležité krajiny“ je ťažké dostať sa medzi diplomatickú elitu, napríklad na oficiálne ambasádorské večere, či dokonca privátne stretnutia ambasádorov veľmocí. Veď všetkých 136 veľvyslancov ku stolu pozvať nemôžete, i keby ste chceli. Preto dostať takéto pozvanie od veľvyslanca Ruska, Francúzska, Veľkej Británie, Japonska či USA sú všeobecne pre slovenského diplomata prestížne. Ambasádor Volko sa zaradil medzi elitu – vďaka svojej osobnosti.

INDIA KLUB

Ako som to myslela s tým čertom? Situácii bolo viac, ale taká najmarkantnejšia sa stala, keď bez ohlásenia, prišli k nám na Ambasádu novinári z televízie. Vymysleli si, že by chceli urobiť interview s nejakým vysokopostaveným Indom a to hneď zajtra, lebo prišli ani nie na 24 hodín. Protokol a jeho pravidlá v Indii fungujú a Indovia si potrpia, aby ich cudzinci brali vážne a s úctou, preto pozvať k nám na návštevu hoci spriateleného politika vo funkcii, bez protokolárnej postupnosti, bolo nemožné, vylúčené. Hoci manželov zástupca ma nemal veľmi v láske, ako by aj mohol, keď za jeho vlastnú manželku on dokonca viedol i domácnosť, navrhol, aby som to vybavila ja, cez svoju priateľku, manželku primátora mesta Delhi, aby k nám prišli s manželom na popoludňajší čaj. 

Podarilo sa, prišli, lebo už predtým boli u nás na Štedrý večer na večeri spolu s niekoľkými veľvyslancami i vysokými indickými úradníkmi. Pri večeri sme dodržali naše domáce tradície i zaspievali koledy, čiže sme všetkých hostí zahrnuli do rodiny a oni to pochopili. A my sme získali osobných priateľov.Počas diplomatických misií prezidenta, klubové stretnutia, hoci skromnejšie a menej často, pokračovali vďaka našim „skalným“ členom, priateľom. Počas postu vo Varšave úlohu prezidenta a organizátora prevzal známy gynekológ MuDr. Juraj Drobný a neskôr počas pobytu v Indii, indický podnikateľ, absolvent Slovenskej technickej univerzity, Ing. Akshay Kumar Dixit, dnes majiteľ prestížnej indickej reštaurácie v Bratislave Ashoka. 

Mnohí slovenskí i indickí umelci roky pre nás nezištne osviežovali skôr programy, ktoré nám pomáhali tvoriť naši intelektuálni priatelia, indológovia zo Slovenskej akadémie vied alebo vysokoškolskí pedagógovia či cestovatelia. Záujem a ocenenie našich aktivít členmi i širšou verejnosťou, ktorí neprestali chodiť na naše pravidelné stretnutia, tí pre ktorých vymýšľame a organizujeme stále niečo nové, zaujímavé sa pričinili o to, že sme v Primaciálnom paláci pred pár rokmi oslávili spolu 30 výročie nášho klubu.

Roky a roky, robil prezident všetko sám. Od myšlienky cez organizáciu akcie a financovanie z vlastného vrecka po olizovanie známok na pozvánky. Bez počítača a internetu. Dnes je tým, čo má nápady a dobré známosti, teda hlavou, ja, jeho manželka vybavujem, organizujem, produkujem programy, občas tou hlavou otáčam. Skrátka, sme zohratý tím. Alebo to vidíte inak?

INDIA KLUB

KLUBOVÁ RADA

Ing. Alenka Minarská: ekonómka, finančné poradenstvo
Ing. Jelka Hirgelová: manažérka a umelecká poradkyňa
MuDr. Juraj Drobný: lekár a poradca
Ing. Janko Izák: ekonóm a poradca

ČESTNÍ ČLENOVIA

spolu zakladatelia, inšpirátori, významní ľudia, ktorí sa zaslúžili o to, že India klub je stále funkčný 
Miroslav Cipár - výtvarník, autor nášho loga
Ivan Popovič – výtvarník, karikaturista, spisovateľ a cestovateľ, filmár, autor členských preukazov
Dávid Popovič - grafik, fotograf, cestovateľ  a filmár
PhDr Pavol Breier PhD. - fotograf, horolezec, cestovateľ a pedagóg
Prof. PhDr. Dalimír Hajko DrSc. -  filozof, znalec dejín starej indickej filozofie a náboženstva
PhDr. Anna Rácová CSc.- indologička SAV Bratislava, prekladateľka a vysokoškolský pedagóg
Ing. Anton Hykish - spisovateľ, diplomat, mysliteľ
MuDr Juraj Drobný - odborný lekár, bývalý prezident India klubu
Ing. Akshay Kumar Dixit - bývalý prezident India klubu, podnikateľ a majiteľ indickej reštaurácie Ashoka v Bratislave
  * in memoriam: 
*PhDr. Ivan Mačák - muzikológ, odborník na indické hudobné nástroje a hudbu
*Jozef Jankovič – výtvarník a sochár

SPOLUPRACUJEME S ODBORNÍKMI:

Indológovia:
 PhDr. Anna Rácová CSc.
Doc. Mgr. Róbert Gáfrik PhD.
Mgr. Helena Hadvigová
Historik:
doc. PhDr. Dušan Deák PhD.
Filozof:
Prof. PhDr. Dalimír Hajko DrSc.
Psychológ:
PhDr. Silvester Sawicki PhD.

SPOLUPRACUJEME S UMELCAMI:

Tanečníci:
Senthil Kumar, Rhashi Thomas, Alica Kuchtová a Karavana, Shovana Narayan, Elena Repka
Hudobníci:
Andrejka Bučková: hudobníčka, hudobná skladateľka, speváčka, Petra Malatincová: speváčka indických rág, Alexander Li: učiteľ jazzovej bassgitary a excelentný hráč na sitár, Vladimír Nikulin: učiteľ hudby a excelentný hráč na sitár
Herci a moderátori:
Štefan Bučko, Božidara Turzonová, Norika Beňačková, Martina Činovská
Režisérka videa/strih:
Veronika Kalužáková/Mária Hirgelová
Fotografi/grafici:
Vladimír Holina, Dávid Popovič, Erika Litváková, Michal Písecký, Renáta Pálenkárová
Výtvarníci:
Ivan Popovič, Naresh Kapuria